czwartek, 18 października 2012

Czosnkowy kurczak w cieście naleśnikowym.

Przepis ten jest jedną z alternatyw przyrządzania zwykłego kurczaka, w niezwykły i bardzo smaczny sposób. Możliwości eksperymentowania z tym przepisem, począwszy od zmiany marynaty, ciasta i dodatków do niego, jest mnóstwo. Ale do rzeczy, co będzie nam potrzebne:

Składniki do marynaty:
2 piersi kurczaka
2 duże ząbki czosnku
Mielona, słodka papryka
Curry
Uniwersalna przyprawa warzywna [np. Kucharek, Kamis, Winiary]
Zioła prawansalskie lub suszona bazylia i oregano
Pół łyżeczki cukru
Soku z cytryny lub ocet

Składniki na ciasto:
100 ml mleka
400 g mąki typu 500 lub pełnoziarnistej typu 650
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli [najlepiej soli morskiej]
Szczypta mielonej, słodkiej lub ostrej papryki
2 jajka

Przepis:

Piersi z kurczaka myjemy, czyścimy z wszelkich błon i kawałków tłuszczu, wycinamy ścięgna i chrząstki. Następnie kroimy w nieduże paski tak, aby mięso podczas smażenia się szybko ścięło a ciasto nie zwęgliło.
Przekładamy pokrojone piersi do miski, dodajemy kolejno: sok z cytryny, przeciśnięty lub bardzo drobno posiekany czosnek, zasypujemy to sporą ilością papryki w proszku, dodajemy łyżeczkę curry, łyżeczkę przyprawy uniwersalnej, zioła oraz cukier. Mieszamy, aby kurczak dobrze połączył się z przyprawami.
Po wymieszaniu powinien wyglądać mniej więcej tak:
 

Następnie miskę zakrywamy folią do pieczenia lub folią aluminiową i wstawiamy do lodówki na 40-50 minut, aby kurczak przeszedł smakiem przypraw. W tym czasie możemy zająć się przygotowaniem ciasta naleśnikowego.
Łączymy ze sobą wszystkie składniki i dobrze wyrabiamy ciasto, aby nie pozostały w nim grudki. Ciasto powinno być płynne, lecz bardzo gęste, wtedy panierka wyjdzie grubsza oraz bardziej wyczuwalna.
Po wyjęciu kurczaka z lodówki na małej, najlepiej dosyć głębokiej patelni dobrze rozgrzewamy sporą ilość oleju. Aby nie pryskał nam na ręce po zetknięciu się z płynnym ciastem dobrze jest dosypać do niego szczyptę soli.
Gdy olej się rozgrzeje, należy po kawałku kurczaka moczyć w cieście, a następnie delikatnie układać go na patelni. Dobrze jest smażyć mało kawałków, aby nie nachodziły one na siebie, wtedy ciasto nie będzie się ze sobą sklejać. Często należy przewracać kurczaka, aby ciasto się nie zwęgliło.
Gdy zauważymy, że ciasto jest już mocno brązowe wyjmujemy kawałki na ręcznik papierowy i odsączamy z nadmiaru tłuszczu.


Z dwóch piersi kurczaka wychodzi cały, głęboki talerz mięsa. Jeżeli ktoś jest łakomy na takie potrawy, radziłbym podawać 2 piersi na jedną osobę, jeżeli natomiast staramy się nie obżerać do upadłego, taki talerz wystarczy spokojnie do nakarmienia 2/3 osób. Przepis sprawdzony i pyszny, serdecznie polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz